»Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, je na podlagi zakona upravičen do odsotnosti, glede nadomestila pa si delodajalec in delavec tveganje delita.«
»V času epidemije smo vsi delavci izpostavljeni tveganju pred okužbo, a smo z izjemo delavcev v zdravstvu in socialnem varstvu pri nadomestilu ostali zapostavljeni. Nižje nadomestilo pomeni tudi finančno destimulacijo za vsakega, ki zboli.«
»Strinjam se, da so zdravstveni delavci oz. vsi, ki delajo s covid pacienti, v primeru okužbe upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost. Najbolj izpostavljenim gotovo pripada 100-odstotno nadomestilo.«
»Delavec ima možnost, da uveljavi ali odsotnost zaradi višje sile - kjer pomeni, da mu pripada 50 odstotkov plače oziroma vsaj 70 odstotkov minimalne - ali odsotnost zaradi osebnih okoliščin.«
»Obstoječi predpisi namreč določajo, da pravica do nadomestila za odsotnost z dela zaradi bolezni za samozaposlene na račun ZZZS velja od 31. delovnega dne bolezni dalje, kar je v trenutnih razmerah povsem nerealno.«
»Nadomestilo ni dovolj visoko, da bi delavcu ob izgubi zaposlitve zagotovilo varstvo pred padcem v revščino in socialno izključenost.«
»Danes je kar 120 zaposlenih iz zdravstvene nege odsotnih, nekaj jih ima tudi covid, potem so druga obolenja, nekaj jih odsotnih tudi zaradi nege otrok, zaradi višje sile.«
»Nadomestila plače zaradi karantene ali višje sile bodo izplačana za nazaj od 1. oktobra.«
»Do nadomestila bo upravičen delavec, ki na delo ne more priti zaradi ustavitve javnega prevoza.«
»Pozdravljamo družbeno pravično uvedbo zgornje meje za najvišje možno bolniško nadomestilo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju